כל סוגי הכיסויים לבריכות שחיה

כיסוי לבריכה הולך והופך לאביזר חובה, בכל בריכה. כמעט ולא מקימים יותר בריכות, אפילו בריכות ביתיות מהקטנות ביותר, מבלי לתת את הדעת תחילה על הכיסוי המתאים. להלן נסביר על כל סוגי הכיסויים ונפרט את מאפייניהם השונים.

כיסוי דק (DECK) לבריכה

רצפת דק הפכה לבת בית נפוצה, המוכרת כמעט לכל. יופייה הרב של הרצפה, איכות העץ הנאה, משכה את עיניהם של חובבי בריכות לרוב והרי התוצאה – פותח כיסוי בריכה שכולל אלמנט דק עץ. כיסוי בריכה מסוג זה מתאים מאוד לאנשים שרוצים לנצל את שטח הבריכה עצמו, כאשר הבריכה איננה בשימוש. למעשה, הכיסוי הזה הינו מתקן שמיוצר כמעין במת עץ מוגבהת לפי הרצוי. הבמה נפתחת לצד הבריכה כאשר רוצים להשתמש בבריכה. ברגע שהבריכה איננה בשימוש, מפעילים את המנוע המחובר לכיסוי. המנוע מסיע את הכיסוי שמהווה רצפה המכסה את הבריכה כולה. דגשים חשובים:

 • מחיר התקנה – זהו כיסוי יחסית יקר ביחס להרבה חלופות אחרות.
 • עלות תחזוקה – יש צורך בתחזוקה כי הקרבה למים ולכלור גורמים להרס של עץ ושל דק שאינם מטופלים.
 • שטח – בניגוד לכיסויים אחרים, נגללים, יש צורך בשטח יחסית נרחב ליד הבריכה. לכן, לא מתאים לבעלי חצרות קטנות מדי.

כיסוי אלומיניום לבריכה

בניגוד לעץ, שעשוי להיהרס בצורה יחסית מהירה בקרבה לבריכה אם איננו עובר טיפולי תחזוקה שוטפים, אלומיניום הינו חומר גלם הרבה יותר עמיד. כיסוי אלומיניום לבריכה לא מצריך מבעלי הבריכה השקעה שוטפת מיוחדת בתחזוקה קבועה. כדאי לציין כי כיסויים מאלומיניום ניתן להתקין בכמה תצורות שונות. למשל, זה יכול להיות כיסוי לבריכה בצורת תריס (נפרט על כך יותר בהמשך). כמו כן, אפשרי כיסוי שהוא למעשה סוג של קירוי. כלומר בונים מסגרת אלומיניום שמעליה סוכך או אלמנט אחר שמעניק צל. דגשים חשובים:

 • לא כל יצרני כיסויי האלומיניום מתמחים דווקא בפתרונות לבריכות.
 • חלק מכיסויי האלומיניום אינם מוכרים בתור כיסוי בריכה בטיחותיים. כלומר אינם ייעודיים להגנה מפני נפילה למים של ילדים קטנים.
 • חלק מדגמי הכיסויים הללו אינם יכולים למנוע אידוי ובזבוז מים.

כיסוי תרמי סולארי

הכיסוי התרמי סולארי שייך לסוגי הכיסויים הצפים. כלומר, מדובר למעשה על סוג של יריעה אשר במצב פרוש היא מונחת ישירות על פני מי הבריכה. חשוב להדגיש כי הכיסוי הזה איננו מייצר חשמל (אין שום קשר ללוחות סולאריים) אולם הוא כן מקנה יתרון אנרגטי. כאשר היריעה פרושה על הבריכה, היא מונעת אובדן חום. קרינת השמש מסייעת לחמם את מי הבריכה כשהחום כלוא בפנים. זאת ועוד, בבריכות מחוממות, הכיסוי מונע חלק גדול מבריחת החום בניגוד לבריכות חשופות. הדגשים החשובים:

 • לא כל כיסוי סולארי נחשב לכיסוי בטיחותי. כלומר, שלא כמו כיסויי בטיחות עליהם נפרך בהמשך, היריעות לא בהכרח מתוכננות לשאת את המשקל של אדם בוגר או אפילו ילד.
 • יכולתו של הכיסוי לשמור על צלילות המים מוטלת בספק. בשעת הגלילה, האבק או הלכלוך שהצטברו על הכיסוי הצף מסוג זה חודרים לתוך המים.
 • אורך חיים מוגבל – לעומת מרבית סוגי הכיסויים האחרים, ליריעה הסולארית בלאי מואץ ובתוך עונה או שתיים הצרכן עשוי להיווכח שעליו לקנות כיסוי חדש לחלוטין.

קירוי לבריכה

בדומה לפרגולה, שהמהווה מבנה קל, מקורה, שמעניק הצללה בגינה, קירור לבריכה מעניק יתרון דומה. הקירוי מעניק הצללה לבריכה ולשוהים בה. חלק מסוגי הקירוי מצוידים בסוג של מנוע או אמצעי גלילה. כלומר ניתן לגלול את התקרה של הקירוי (מעין סכך או גג) לפי צורך. דגשים חשובים:

 • קירוי לא תמיד מהווה אמצעי בטיחותי מספק. את הקירוי איננו סובב סביבה הבריכה וכולל קירות ודלתות ננעלות, אין הוא יכול לחסום כניסת ילדים לבריכה.
 • חלק מדגמי הקירוי אינם מונעים אידוי או בריחת חום מהבריכה.
 • זהו פתרון טוב כאמצעי הצללה וחלק מהדגמים עשויים לדרוש תכנון מקיף ועלות הקמה גבוהה למדי.

כיסוי תריס לבריכה

כיסוי התריס בנוי משלבים המחוברים האחד לשני. הוא שייך לרוב למשפחת הכיסויים הצפים. בארץ משווקים כמה וכמה דגמים של כיסויי תריס, כאשר חלקם בטיחותיים יחסית אבל אחרים משמשים יותר לנוי מאשר לחסימת הבריכה מטעמי בטיחות. דגשים חשובים:

 • גלילת התריסים נעשית בצורה ידנית או בעזרת מנוע.
 • כיסוי תריס שאיננו מגיע עד לקצות הבריכה בצדדים איננו מסוגל לחסום כניסת לכלוך למים.
 • יעילות התריס לצרכי שמירה על חום המים תלויה בסוג התריס ורמת האטימה מעל הבריכה.

כיסויי בריכה בטיחותיים

הסוג האחרון של כיסויים לבריכות שחיה הינו בהגדרה כיסוי בריכה בטיחותי. כלומר, אלה הם כיסויים אשר סוגרים את הבריכה בצורה הרמטית, על פי תקני בטיחות. הכיסויים הללו, שעשויים למשל מיריעות מיוחדות של PVC מסוגלים לשאת משקל עצום. במיוחד כאשר הכיסוי צמוד למים, כושר הנשיאה מגיע למאות קילוגרמים ואפילו עד שני טונות. כלומר, אפילו אם ילד או מבוגר דורכים על היריעה, אין שום סיכוי לצלילה לתוך המים. הכיסויים המקורים עמידים ביותר, לפרק זמן של כ-7 שנים. דגשים חשובים:

 • הכיסויים הללו מגיעים בתצורות המתאימות לכל גודל של בריכה. לבריכות קטנות אפשרי כיסוי ידני. בריכות גדולות יותר, מקובל מאוד להתקין כיסוי בריכה הידראולי או חשמלי.
 • כיסוי בריכה חשמלי אוטומטי מופעל על ידי מנוע, ללא צורך במגע יד אדם לפתיחה או סגירה. ההפעלה נעשית בעזרת מפתח או כפתור עם קודן, כך שלא תתאפשר הפעלה מקרית (למשל על ידי ילד).
 • כיסוי הידראולי מתאים במיוחד לבריכות גדולות, שכן המנוע חזק במיוחד (כפול מהכיסוי החשמלי).