כל סוגי הבריכות בישראל

בריכה צמודה – קשה לחשוב על חלום גדול מזה עבור בעל הבית הישראלי (או הישראלית). המבחר והשכלולים שהגיעו ארצה בשנים האחרונות מאפשרים כמעט לכל מי שחושק בכך, להתאבזר בבריכה ביתית. בריכות מדגמים מסוימים, קטנות וקלות יחסית, ניתן למקם אפילו בגג או במרפסת גדולה, כך שזה אפילו לא תמיד תענוג השמור לבעלי בתי קרקע בלבד. לטובת הקורא/ת, נסקור להלן את כל סוגי הבריכות הקיימות כיום בישראל. אנו מקפידים לפרט את הסוגים באופן כללי, מבלי לציין יצרנים כאלה או אחרים. נתחיל בבריכות הפשוטות והזולות יחסית ונמשיך משם הלאה, ליקרות, מורכבות אך גם מקצועיות ואיכותיות יותר.

הפתרון הפשוט, בריכה מתנפחת

בריכות מתנפחות מיועדות בדרך כלל לילדים קטנים ופעוטות. הן מגיעות בשלל מידות כאשר הקטנות ביותר מתאימות לילד אחד או שניים. בשנים האחרונות הופיעו גם בריכות מתנפחות משוכללות או גדולות יחסית, לעיתים בשילוב עם מרכיבים נוספים כגון עמודי תמיכה. היתרון הוא כמובן בעלות הבריכה. המחירים זולים ביותר ואין עלויות נדרשות לתחזוקה שוטפת. אפשר להציב בריכה שכזאת בגינה או אפילו בבית, במרפסת. יצרנים איכותיים מציגים כיום בריכות מתנפחות שיכולות להתאים אפילו לשכשוך של משפחה קטנה. מבנה הבריכה לרוב מרובע או מלבני אך יש גם דגמים עגולים ובעיצוב מאוד דקורטיבי.

בריכה עילית קשיחה על עמודים, ללא צורך בחפירה

הרמה הבאה של בריכות, שהפכה לנפוצה למדי בארץ, הינה בריכה עילית. מיוצרת מחומרים קשיחים. בריכה עילית, כלומר כזאת שמתאימה להצבה בחצר (מפאת גודלה ומשקלה) ואיננה דורשת קונסטרוקציה מורכבת כגון חפירה, יציקת בטון או חיפוי הבריכה מבפנים. מדובר על ערכות מוכנות מראש להתקנה, כאשר חלק מהדמים מתאימים אפילו להתקנה עצמית (ניתן להזמין שירותי התקנה).

מבנה הבריכה בנוי ממסגרת, עליה ישנן יריעות חזקות וגמישות. סביב לבריכה ישנם עמודי תמיכה. עומק בריכה שכזאת מעניק לה הרגשה של בריכה אמיתית אך היא לא מיועדת ממש לשחייה (בדרך כלל לא גדולה ועמוקה מספיק). בדגמים מסוימים ישנם אביזרים נלווים כגון סולם, סקימרים ועוד. יתרון – מחיר יחסית נוח, אין צורך בעלויות גבוהות, ללא תכנון אדריכלי, יציקות וכדומה. החיסרון – אורך החיים של הבריכה מוגבל ובדרך כלל היא מהווה סוג של פשרה.

בריכה חפורה בסגנון מתועש או בריכות פיברגלס

הרמה הבאה של בריכות הקיימות בישראל כבר מגיעה לבריכה שיכולה להתאים ממש לחובבי השחייה. ישנן שתי אפשרויות, בריכת פלדה או בריכה מפיברגלס. זו לא רק בריכה לתצוגה או לשכשוך וניתן להזמין אותה בשלל גדלים. הבריכה המתועשת מיוצרת במפעל, במידות שונות אך קבועות (לבחירה). הבריכות היותר חדשות עשויות מתחליפי בטון, כגון מיציקת פלדה שאותה מצפים ביריעות של מעטפת.

דגמים מסוימים מאפשרים גם להוסיף חיפויים כדוגמת קרמיקות או אריחים, כך שמבחינה וויזואלית, זו נראית כמו בריכת בטון לכל דבר. הקמת הבריכה מחייבת יצירת חפירה ותשתית כדי למקם את הבריכה. היתרון – זו בריכה אמיתית, שקועה באדמה ומחירה יחסית נוח. החיסרון – לצד עלות הקמה נוחה למדי ישנה עלות תחזוקה. אורך החיים של הבריכות בסגנון המתועש מוגבל אם לא מחליפים את יריעות החיפוי והאיטום בכל מספר שנים. החיסרון של בריכת פיברגלס – פחות עמידה ועלולה עם הזמן לגרום לבעיות של נזילות ואיטום. כלומר, יש גם כאן יש צורך בתחזוקה שוטפת, מתמשכת.

בריכת בטון בתכנון אדריכלי

עבור מי שהפרוטה מצויה בכיסו, כלומר אם התקציב איננו מהווה מכשול, קיימת בארץ הבריכה האיכותית ביותר. מדובר בבריכה שמוקמת בתכנון אדריכלי, בגימור מיטבי, בהשקעה כספית ובעיצוב לפי הרצוי.

לצורך הקמת הבריכה יש להזמין חברה שתבצע חפירה ויצירת תשתית לפי תוכנית שהוכנה לכך. לאחר החפירה יש לצקת בטון ולבסוף מייצרים חיפויים מקצועיים בסגנון ובצבעים רצויים. בריכות אלה ניתן להזמין לפי כל תוכנית רצויה, הן יכולות להיות מרובעות אך יש גם בריכות משוכללות ובעיצובים שונים ומקוריים, אפילו עם מזרקות משולבות, תאורת בריכה, מקפצות ועוד.

דבר נוסף: אפשר להקים בריכה כזאת בשתי תצורות אפשריות שהן במידה מסוימת עניין של טעם (אך גם תקציב ומורכבות ההקמה). בריכה מסוג אחד נקראת בריכת גלישה ובריכה מסוג שני הינה בריכת סקימרים (פשוטה יותר). בריכת הגלישה למעשה מלאה במים עד לגובה המקסימלי. המים מוזרמים כל העת מעבר לגובה הסף העליון, שם הם גולשים לדפנות ועוברים סינון וניקוי. רבים סבורים כי הבריכה הזאת הינה היוקרתית ביותר וזו גם המקובלת בבריכות מקצועיות, ציבוריות ולמטרות שחייה ספורטיביות.

בריכת בטון היא כמובן היקרה ביותר להקמה. בדרך כלל היא תהיה יחסית גדולה אך זה לא הכרחי. יש לציין כי לעומת בריכות חפורות תעשייתיות, בריכת הבטון יותר נוחה וזולה לתחזוקה השוטפת.

טרנדים ואפשרויות רטובות נוספות

טרנד מעניין שראוי לומר עליו כמה מילים הינו התקנה של ג’קוזי בחצר או אפילו בבית. נכון, כאן לא מדובר בבריכה לכל דבר ועניין. יחד עם זאת, מדובר ב”אביזר” איכותי שיכול להקנות איכות חיים גבוהה למעוניינים. ישנה אפשרות להתקנה של ג’קוזי גדול וכמו כן קיימים גם מתקנים ניידים ועיליים. כלומר, בריכת ג’קוזי קשיחה, שמוצבת בחצר מעל הקרקע, ללא שום צורך בהתקנה, הנחת תשתית מורכבת וכדומה. את הסוג הזה ניתן אף להעביר ממקום למקום לפי הרצוי (לאחר ריקון מהמים).

המסקנות והשורה התחתונה:

השפע, המגוון והאפשרויות הפכו את הבריכות בישראל של 2020 למוצר זמין (כמעט) לכל. אפילו מכירות המוצרים הנלווים כגון כיסויי בריכות, מסנני חול וגדרות לבריכות מגלים את התמונה המלאה – ההיצע והביקוש לבריכות הולכים ועולים, הולכים ועולים. והמחירים – החל במאות שקלים וכלה במאות אלפי שקלים. מה מתאים לכם? תחליטו אתם!