משאבה טבולה לכיסוי בריכה

בעונת הקיץ, גם כאשר כיסוי בריכה במצב פתח (כלומר פרוס מעל הבריכה), לא צפויים להצטבר כמויות מרובות של מים מלמעלה. אבל, בעונת החורף, כאשר הבריכה מכוסה, ימים גשומים ממלאים עד מהרה את הכיסוי במים. האם המצב הזה נחשב למסוכן, לא בטיחותי או מזיק לכיסוי? נסביר על כך וגם נכיר את האביזר שפותר את הבעיה. אביזר זה נקרא משאבה טבולה.

האם המשאבה הטבולה מתאימה לכל סוגי הכיסויים

קיימים שלל כיסוי בריכה בטיחותיים, מכל מיני דגמים. בין היצרנים המובילים ניתן לזהות חברות אמריקאיות ויש גם אחרות. באופן כללי, לא כל כך משנה איזה כיסוי לבריכה משמש אתכם, האם זהו כיסוי ידני, כיסוי בריכה הידראולי או אולי חשמלי – משאבה טבולה תהיה נחוצה ומועילה לכל אחד מהם. הכלל הוא פשוט – בכל כיסוי שמצטברים מעליו מים, בין אם בעונת החורף הגשומה ובין אם בגלל שרוצים לשטוף את הכיסוי ולנקות אותו בקיץ המאובק, המשאבה תסלק את המים המיותרים.

מה מייחד את המשאבה הטבולה

משאבה טבולה, אשר מניחים מעל כיסוי בריכה חשמלי אוטומטי או ידני כוללת מערכת ליניקת המים והובלתם החוצה באמצעות צינור מתאים. הצינור יכולה להיות צינור גינה רגיל בעל קוטר תואם או צינור מיוחד שמתאים לדגם המשאבה שקניתם. מה שעוד מייחד את המשאבה החשובה הזאת, העמידות. היא עמידה למים ואטומה לחלוטין. כלומר, אין שום בעיה לשים את המשאבה בתוך מים עומדים. אין שום חשש שהם יזלגו פנימה ויחדרו לתוך חלקים חשמליים או מכאניים. כדאי לשים לב שיש משאבות טבולות שנועדו לשאוב הצפות או מי ביוב ויש דגמים אחרים, ייעודיים, שמתאימים במיוחד לטיפול בכיסויי בריכות.

מדוע נחוצות המשאבות הטבולות

המשאבות הטבולות לא נועדו לשאוב החוצה את מי בריכה לצרכי ניקוי. לשם כך יש משאבות מסדר גודל שונה לחלוטין ויש מערכת של פילטרים, סננים ומערכות בקרה שונות. המשאבות הטבולות נחוצות כאשר מצטברת כמות מים מרובה, מעל הכיסוי. ככלל, כיסוי איכותי הינו עמיד מאוד ובעל יכולת לשאת משקל נכבד ביותר. בין כמה מאות ק"ג לבין כמה טונות (תלוי בסוג הכיסוי ובעיקר בשטח הפנים שלו).

על פי נתוני היצרנים המובילים, כיסויי בריכות לא יקרעו גם אם הצטברו מלמעלה כמויות מים כבירות. להמחשה, אפשר לעמוד על כיסויים מבלי שהם אפילו ישקעו במידה רבה. לכן, לכאורה המשאבה מפנה מים שלא מפריעים לאף אחד. אבל למעשה, יש נקודת זמן שבה כדאי מאוד להפעיל את המשאבה ולפנות את המים.

שימו לב, מאוד רצוי לפנות את המים שהצטברו, לפני שמפעילים את המנוע ומקפלים את הכיסוי. אחרת, המשקל העצום של מים עלול להזיק למנגנון או אפילו להרוס חלקים מסוימים או לשחוק את חבלים. המערכות הללו עמידות אבל לא נועדו לקפל או לפרוס את הכיסוי כאשר מעליו התווסף משקל משמעותי.

נוסף על כך, אם עושים שימוש בכיסוי בריכה ידני, הרי שכאשר הוא מוצף יתכן והכיסוי כלל לא יפתח. המשקל יהיה פשוט גדול וכבד מדי מכדי שאדם אחד או אפילו שניים יצליחו לסובב את ידית הקיפול. ואגב, אם מדובר במנוע חשמלי או הידראולי, אפילו אם הם מסוגלים לקפל את הכיסוי הכבד, אין שום תועלת בלהכביד על המנוע ללא שום צורך.

גם כאשר הכיסוי נמצא ללא תנועה, ללא צורך בהפעלה לתקופה ארוכה, אנו ממליצים מעת לעת לשאוב את המים שהצטברו מעליו. למרות שהוא נושא משקל ללא בעיה, לא כדאי ליצור עומס מתמשך. חייו של הכיסוי יתקצרו וחבל. בנוסף, המים שנשפכים מעל הכיסוי אינם מים מחוטאים. אין בהם כלור או כימיקלים שמונעים מהיתושים או חרקים אחרים להגיע לביקור. הפעלת המשאבה פותרת את הבעיה הזאת כך שלא נשארים מים עומדים ותקינות הכיסויים נשמרת למשך התקופה הכי ארוכה שאפשר.

היכן ניתן לרכוש משאבה טבולה איכותית

מרבית המשווקים של כיסויי בריכות מחזיקים מוצרים משלימים אשר נדרשים לתחזוקה שוטפת. כך, מדובר למשל על מרכיבים לשיפור כיסויים או לעיצוב דקורטיבי וכן משאבות טבולות מומלצות. פנו לספק מורשה ובקשו לקבל מידע מלא על המשאבה, דגשים להפעלה והוראות שימוש מיוחדות (אם ישנן כאלה). 

כיצד מפעילים את המשאבה הטבולה

בישראל משווקים כמה דגמים של משאבות טבולות פופולריות. לא ניכנס כאן להבדלים ביניהם, משום שהם לא גדולים במיוחד. צורת ההפעלה, ככלל, דומה למדי:

  1. מניחים את המשאבה מעל הכיסוי. המיקום המומלץ ביותר הינו כמה שיותר במרכז הכיסוי. אם במקרה המים מרוכזים באזור אחר כגון אחת הפינות (לא קורה הרבה), נמקם שם את המשאבה.
  2. וודאו כי המשאבה מחוברת לחשמל. נדגיש כי המוצר הינו בטיחותי להפעלה, גם בתוך מסה מרובה של מים והכל מבדד. כמובן, יש לנהוג זהירות בחשמל, לא לגעת בנקודת החשמל בידיים רטובות.
  3. יש לחבר את הצינור למשאבה לפני הדלקתה. כמו כן, את הצינור יש למתוח ולהעביר עד לאזור שבו תרצו לרוקן את המים ללא חשש ובבטחה. למשל, אפשר לנקז את המים לתוך פתח או להעביר אותם להשקיית הגינה.
  4. הפעלת המשאבה – בשלב זה ניתן להפעיל את המשאבה להניח לה לעבוד בצורה חופשית. חלק מדגמי המשאבות מצוידים בגלאי שיודע לזהות מתי מתחתיה קיימים מים. כלומר, לאחר שתהליך השאיבה מסתיים, המשאבה הטבולה נכבית מעצמה.
  5. חלק מדגמי המשאבות ניתן להשאיר מעל הכיסוי באופן מתמשך, אפילו שבועות ארוכים וחודשים. כלומר, המשאבה תתחיל לעבוד ולשאוב באופן אוטומטי ולפי צורך. מרגע שסף המים יעלה מעל גובה מינימלי, פעולת שאיבה תתחיל מאליה. לאחר מכן, כאשר מרבית המים נשאבו, השאיבה תפסיק אוטומטית.