כיסוי בריכה ידני  (בטיחותי)

בישראל מגוון רחב של סוגי בריכות. בשנים האחרונות חל גידול עצום בהזמנת בריכות גם לבתים פרטיים ואף למשותפים. לשיפור תחזוקת הבריכה, לשמירה על המים וגם מטעמים בטיחותיים, מקובל להתקין מעל הבריכה כיסוי ייעודי. נסביר להלן מהו כיסוי בריכה ידני, כיצד הוא מופעל, האם יש בריכות שעדיף להזמין כיסוי מסוג אחר ועוד.

איך פועל כיסוי בריכה ידני

כיסוי בריכה ידני צריך להתאים היטב לגודלה של הבריכה. הוא יכול להתאים גם לג'קוזי ומתקני ספא שונים אך לא לבריכות גדולות. לצורך התקנת הכיסוי יש ליצור מסילות מיוחדות. הכיסוי, שמיוצר למשל ממסגרת חזקה אך קלה בשילוב עם יריעה מתוחה, נע מעל המסילה או לפעמים בגובה המסילה. ניתן להקים מסילות בגבהים שונים, על פי גובה הבריכה וסף המים.

הפעלת כיסוי בריכה בטיחותי ידני נעשית על ידי המשתמש בעזרת מנגנון גלילה. בחלק מהדגמים, מחובר למנגנון גם חבל חזק שהוא בעצם רצועת פתיחה מהירה. על מנת לפתוח את הכיסוי ולפרוס אותו מעל הבריכה, מושכים בחבל והגלילה נפרסת ללא מאמץ. במידה ורוצים לרחוץ בבריכה או לשחות, יש לסובב את מנגנון הגלילה שיושב על תוף עם מנואלה. חלק מדגמי הכיסויים הידניים מצוידים בשני תופי גלילה. כל אחד מותקן בכל צד. הרעיון הוא שניתן, אם רוצים, לגלול את הכיסוי בצורה משולבת, שני אנשים בו זמנית.

למי יתאים כיסוי הבריכה הידני

מלבד כיסוי לבריכה מהסוג הידני, קיימים גם כיסויים מסוגים אחרים כגון כיסוי בריכה הידראולי או כיסוי אוטומטי חשמלי. הדגמים הללו מופעלים בצורה אוטומטית, אבל הרעיון של כולם זהה. פריסה על גבי מסילות, כדי "לסגור" את הבריכה. יש כאן אלמנט בטיחותי וחסכוני ראשון במעלה. כעת, למי בעצם יתאים הכיסוי הידני:

  • למי שמעדיף חיסכון כספי – עלות הכיסוי הזה נוחה. הוא לא כולל מנוע, התקנים מכניים, צנרת הידראולית וכיוצא בזה. כלומר, חוסכים את עלות מערכת הכוח האוטומטית.
  • גודל – הכיסוי הידני מתאים בראש ובראשונה לבריכות יחסית קטנות. קודם כל, בבריכות גדולות ייקח הרבה מאוד זמן לתפעל את המנגנון. חשוב מכך – כיסויים גדולים, לבריכות גדולות, עשויים להגיע למשקל כבד למדי. כל עוד הבריכה יחסית קטנה, משקל הכיסוי מאפשר הפעלה ידנית לא מכבידה ונוחה.
  • ללא צורך בתחזוקה – מערכת ידנית מטבעה נוטה לפשטות. אמנם גם הדגמים האוטומטיים כיום מוצעים ברובם ללא צורך בתחזוקה כמעט אבל מי שמעדיף את הפשטות המרבית, כיסוי ידני מהווה פתרון טוב, חסכוני ונוח.
  • כיסוי בריכה בטיחותיים – ילדים לא יהיו מסוגלים כלל להפעיל את פתיתת הכיסוי, כך שהכל בטוח מאוד. במידת הצורך, ניתן להתקין גרסה של כיסוי ידני אשר מאפשרת פירוק של מערכת הגלילה. כלומר, בצורה כזאת מונעים כל סיכוי שמישהו ללא השגחה יפתח את הכיסוי.

כמה שנים הכיסוי הידני מחזיק במצב תקין לחלוטין

על מנת שלא תהיה טעות, נבהיר כי כיסוי בריכה חשמלי אוטומטי איננו בהכרח עמיד יותר מאשר הכיסוי הידני. הכל תלוי באיכות חומרי הגלם, היצרן והמותג. ככלל, מוצרים איכותיים, גם ידניים, יכולים להחזיק מעמד למשך כמה וכמה שנים טובות. אין צורך להשקיע בתחזוקה אבל כדאי מעת לעת לבדוק שהמסילות לא נתקעות בגלל לכלוך שלא סולק.

מעת לעת אפשר לשטוף את הכיסוי, אך למעשה הוא עמיד בפני שמש חזקה וגם בפני כימיקלים וכלור. בדגמים האיכותיים, גם הצבע של הכיסוי נשאר כמו שהוא לאורך זמן רב. כלומר, האיכות נשארת במיטבה. לפני ההתקנה תוכלו לשאול את המתקין שלכם מהו משך החיים הממוצע של הכיסוי ותוך כמה שנים בממוצע הוא נשאר תקין. כ-5 עד 10, זהו פרק זמן סביר ביותר לכיסויי איכות ידניים.

מה הקשר בין כיסוי בריכה ידני לטמפרטורת המים

כיסוי ידני איננו כולל אמצעי מכאני או חשמלי כלשהו. ולמרות זאת, תופתעו לגלות שיש לו יכולת מסוימת לסייע בחימום המים. כאשר הכיסוי פתוח, כלומר פרוס מעל הבריכה, נוצרת מעין פעולה של חממה. כשיש שמש, הוא מחממת במידה מסוימת את המים שלמטה. מעבר לכך, כאשר ישנה מערכת לחימום מי הבריכה, הכיסוי מונע בריחת חום מהירה גם כאשר התקן החימום כבוי. כלומר, צריך להשקיע הרבה פחות כסף ואנרגיה בחימום המים בבריכה. לאורך הזמן, נהנים מרחצה יותר מהנה, טמפרטורה נעימה וחוסכים הרבה מאוד כסף.

כיצד הכיסוי הידני תורם לכם ולסביבה

בריכה ביתית לא חייבת להיות אקולוגית בהגדרה, כדי להיות יעילה מבחינה אקולוגית וסביבתית. אפילו בריכות קטנות עוברות תהליך מתמיד של אידוי. קצב בריחת המים תלוי בחום השמש ובמידת הלחות שבאוויר. ככל שהאוויר יבש יותר, תהליך האידוי מהיר יותר. בכל טמפרטורה, קיץ או חורף, הכיסוי לא מאפשר לאידוי להתרחש. כלומר, מרבית המים נשארים בתוך הבריכה. המשמעות – חוסכים ומונעים בזבוז של מים. לאורך השנה, חוסכים הרבה מאוד מים שלא הולכים לאיבוד. יש לכך גם משמעות בכסף, חשבון המים נשמר ברמה סביבה יותר.

עד כמה הכיסוי הידני עמיד בפני לחץ

כיסויים ידניים לבריכות, מאיכות טובה, עמידים ביותר גם בעומסים רציניים. כלומר גם תחת לחץ או עומס של משקל ניכר, הכיסוי לא יינזק. במיוחד זה נכון כאשר הכיסוי מוצמד לגובה פני המים. במקרה זה, לחץ המים שלמטרה תומכים בכיסוי. תמיד שאלו את מתקין הכיסויים שלכם או את המשווק, מהו המשקל שהכיסוי נושא. דגמים מסוימים יכולים לשאת את משקלים את כמה אנשים שדורכים על המשטח בעת ובעונה אחת. טיפ לסיום – לפני שבוחרים את הכיסוי לבריכה, שימו לב לכמה סוגי גוונים אפשריים. בחרו את הצבע שישתלב היטב עם החצר, הבריכה או הבית שלכם.