כיסוי בריכה חשמלי (בטיחותי, אוטומטי)

מגוון מותגי כיסויים לבריכות משווקים בארץ והם מותאמים היטב לתקני בטיחות מחמירים. לרשות בעלי הבריכות או מתכנני הבריכות עומדת האפשרות לבחור כיסוי ידני או אוטומטי. נסביר להלן מהו כיסוי בריכה חשמלי: נסביר ונפרט מתי הוא מתאים ומתי יתאים פתרון חלופי (למשל כיסוי בריכה הידראולי). נסביר באילו עומסים כיסוי איכותי מסוגל לעמוד וגם מהי התרומה החשובה שלו מכל הבחינות – בטיחותית, כלכלית (הוא חוסך הרבה כסף) וסביבתית (תורם לשמירה על איכות המים בבריכה וגם לאיכות הסביבה).

לאילו בריכות יתאים כיסוי חשמלי

הכיסוי החשמלי האיכותי הינו התקן בטיחותי במלוא מובן המילה. הוא בנוי כך שעמידותו בתנאי סביבה לחים, עם נוכחות של כלור או כימיקלים אחרים איננה מוטלת בספק. בניגוד לכיסויים ידניים, שמופעלים על ידי ידית מנואלה או בחבל משיכה לפתיחה מהירה, המנגנון החשמלי הינו אוטומטי לחלוטין. משמעות הדבר היא כי זהו כיסוי שיכול להתאים כמעט לכל גודל של בריכות, החל בקטנות מאוד ועד לגודל הממוצע. התקן זה מתאים לא רק לבריכות מלבניות דווקא אלא גם לבריכות מעוגלות או בצורות מיוחדות אחרות. מתאים להתקנה גם בג'קוזי.

חשוב להוסיף כי כיסוי לבריכה מהסוג החשמלי ניתן להשיג בשלל דוגמאות וגדלים, עם מנגנונים מכמה טיפוסים. חלק מהכיסויים החשמליים הבטיחותיים יתאימו בעיקר לבריכות שאינן גולשות. כלומר, מדובר בבריכות שגובה פני המים שלהם קצת יותר נמוך מסף הבריכה. אלו הבריכות שעוברות ניקוי של המים באמצעות התקנים שנקראים סקימרים. דגמים אחרים יוכלו להתאים גם לבריכות הגולשות.

מנוע חשמלי חזק ובטיחותי

הכיסויים החשמליים שנועדו לבריכות ביתיות מסייעים לשמירה על בטיחות בכל הרמות. כאשר היריעות מכסות את כל שטח הבריכה, אין כל דאגה שילד הרפתקן יסתקרן וינסה להיכנס לבריכה ללא השגחה. המנוע עצמו הינו בטיחותי לחלוטין והוא יכול להתאים לבריכות בשטחים כגון 10 מטר רבוע, 20 ואף 40 מטר רבוע ויותר. מקומו של המנוע בסוג הזה של כיסוי (בניגוד לכיסויים הידראוליים) איננו בחדר המכונות המרוחק מהבריכה. אלה כיסויי בריכה בטיחותיים שבהם המנוע נמצא בתוך תא הגלילה. כלומר, הוא ממוקם סמוך לקצה הבריכה. ההתקן עמיד בפני רטיבות ולא מחליד.

האם הכיסוי יכול להיפתח בטעות או ללא כוונה

יצרני ומשווקי הכיסויים ערים לעובדה שמישהו לא מוסמך או לא בגיל המתאים עלול לנסות לפתוח את הכיסוי. אז חשוב לומר שלא ניתן להיכנס מתחת לכיסוי הסגור, שמכסה את כל שטח הבריכה בצורה טובה מאוד. ומלבד זאת, בדגמים האיכותיים והבטיחותיים ביותר, לא ניתן להפעיל את מנגנון הסגירה או הפתיחה בטעות או ללא כוונה. דגמים מסוימים מופעלים על ידי כפתור לחיץ. רק לחיצה על הכפתור תקפל או תפרוס את הכיסוי שנע בצורה חלקה על גבי מסילה ייעודית. במידה ורוצים, ניתן לרכוש מערכת מופעלת לא על ידי כפתורי הפעלה אלא על ידי מפתח. כלומר, רק מי שמחזיק במפתח יכול לפתוח את לסגור, לפי הרצוי. זוהי בטיחות במלוא מובן המילה.

מדוע ניתן לסמוך על הכיסוי ועד כמה הוא חזק

כל כיסוי בריכה חשמלי אוטומטי נועד לעמוד בתנאי סביבה לא פשוטים אך הוא גם תפור או מיוצר בצורה חזקה ביותר. חלק מהדגמים יכולים לשאת לחץ ומשקל של מאות קילוגרמים ויותר. כלומר, אם אין חשש מפני קריעה, אפשר להיות רגועים. כמה ילדים, אפילו מבוגרים ומשפחה יכולים ללכת על גבי הכיסוי מבלי שהוא יינזק. למעשה, זה חלק מהרעיון. כאשר הכיסויים הללו פרוסים, הם ממש כמו משטח דריכה. אפשר לרוץ עליהם, ללכת עליהם, להרגיש ממש כמו שהולכים על מים אך ללא שום אפשרות לשקוע בתוך המים. הכיסויים מתוכננים בגובה כזה שנפח המים שנמצא למטה עוזר להקנות כושר ציפה מועצם.

האם כיסוי הבטיחות החשמלי מחזיק מעמיד לנצח

סוג המנוע לא בהכרח משפיע על עמידות הכיסוי עצמו. הכיסוי עמיד מאוד אבל לאחר כמה שנים, החשיפה לשמש ולכלור מורידים את העמידות. לכן, המומחים ממליצים לשים לב ולהחליף כאשר הכיסויים מתיישנים. על מנת להבטיח בטיחות מלאה וללא פשרות, התייעצו עם המתקין שלכם, מהו משך הזמן שאחריו כדאי להחליף. לרוב, מדובר על 5 עד 10 שנים, תלוי בסוג הכיסוי והיצרן.

כמה הבדלים בין כיסויים חשמליים לבין כיסויים הידראוליים

כיסוי הידראולי, ממש כמו הכיסוי החשמלי, הינו סוג של התקן אוטומטי. כלומר הוא מופעל בלחיצת כפתור ללא צורך בהפעלת כוח ידני. כל סוגי הכיסויים משיגים תועלות חשובות כדוגמת מניעת אובדן של מים בתהליך האידוי. מניעת בריחה של כימיקלים מחטאים וכלור, כך שלא צריך להוסיף חומרים בתדירות רבה. כל הכיסויים, ידניים, חשמליים או הידראוליים, גם מסייעים לשמור על הניקיון של הבריכה וגם מונעים בריחת חום מהבריכות המחוממות. יחד עם זאת, יש כמה הבדלים בין כיסויי בטיחות חשמליים לבין הדגמים ההידראוליים. כלומר, לפני שאתם רוכשים ומזמנים כיסוי והתקנה, קחו בחשבון את הנקודות הבאות:

  • גודל הבריכה – כיסוי חשמלי מתאים לבריכות קטנות או בינונית, עד גודל ממוצע. הדגם ההידראולי מתאים גם לבריכות יותר גדולות משום שהמנוע הרבה יותר חזק.
  • עוצמת המנוע – עוצמת המנוע החשמלי מספקת לבריכה בינונית אולם הוא יותר חלש עד כמחצית לעומת הדגמים ההידראוליים. חשוב לומר שבבריכות ממוצעות, זמן הפתיחה או הסגירה מהיר מאוד ואין הבדל ניכר בין כל הדגמים האוטומטיים.
  • מחיר – כיסויים חשמליים, מחיריהם יחסית נוחים. זולים יותר לעומת ההידראוליים אך לא בהכרח במידה רבה מאוד. מנועי חשמל נחשבים ליותר פשוטים מבחינה הרכבם ואין להם צורך בצינורות מיוחדים להזרמת שמן הידראולי.
  • מיקום – המנוע החשמלי ממוקם סמוך למנגנון הגלילה עצמו וזאת בניגוד לכיסוי הידראולי שבו המנוע יותקן בחדר המכונות (היכן שנמצאים הפילטרים, הצנרת וכו').