גדר בטיחות לבריכה

בבריכות שחיה ציבוריות, תמיד קיימים בשטח מצילים או משגיחים, שמוודאים כי הקהל ישמור על כל כללי הבטיחות. אולם הקמה של בריכות שחיה ביתיות, תהליך מקובל מאוד בישראל כבר עשר שנים ויותר, מחייבת מענה ייחודי. בבית, לא קיימת אפשרות להשגיח את הבריכה עשרים וארבע שעות ביממה. אז מה עושים כאשר יש ילדים בבית או לפעמים מבקרים בו חברים או בני משפחה? פתרון מקובל ביותר הינו הקמה של גדר היקפית. האם תמיד חייבים להקים גדר, אילו גדרות ניתן להזמין בישראל, אילו עקרונות יכולים לסייע בבחירה: להלן כל המידע על כל מה שחשוב לדעת בעניין גדרות בטיחות לבריכה.

האם כל בריכה מחייבת התקנה של גדר

בריכה מהווה מקור להנאה, כיף ואיכות חיים אולם אם לא נזהרים, עלולות להתרחש תקלות. אפילו בריכה של מים יחסית רדודים איננה מתאימה לשימוש של פעוטות או של ילדים ללא השגחה. ודי ברגע של חוסר תשומת לב כדי שייווצר מאורע בטיחותי מאוד בעייתי. בריכה פתוחה ללא גדר עלולה להוות פיתוי לכניסה של מישהו לא מוסמך או של ילד שאיננו בגיל המתאים או שאיננו יודע לשחות. ההחלטה להתקין גדר, אם כן, משולבת עם הצורך בהגנה על המתחם ושמירה על בטיחות ובריאות בני הבית או המבקרים. ודבר נוסף – חשוב לציין כי רשויות מקומיות עשויות לדרוש התקנה של גדר היקפית ובטוחה כאשר מבקשים לקבל רישיון ואישור להקמה של בריכה בשטח השיפוט של הרשות.

דגשי עמידות ובטיחות של גדר היקפית לבריכה

לפני שנפרט על סוגים שונים של גדרות אפשריות, נציין כי גדרות בטיחות לבריכה צריכות להיות עמידות ומתאימות לתנאי חוץ באופן אופטימלי. הקרבה למים, סביבה לחה, חשיפה לאור שמש וקרינה, עלולים לגרום לגדר עץ, למשל, להיהרס עד מהרה. חומרים שאינם דוהים, אינם מחלידים, שאינם ניזוקים משמש חזקה נדרשים. כך למשל אלומיניום, נירוסטה או פולימרים מיוחדים יכולים להתאים לייצור חלקי גדר באיכות גבוהה.  פתרונות מגלווניים או גדרות הצבועות בתנור קיימים גם הם אך תמיד צריך לתת את הדעת על השילוב בין איכות, עמידות ובטיחות.

הבטיחות צריכה לבוא במקום הראשון אף לפני בחינת העיצוב של הגדר ובחירה בחומרי הגלם. בגדר יש להימנע מהשארת מרווחים שעלולים לגרום לתקלה או תאונה. מרווח שמאפשר לילד להעביר את ראשו לצד השני, עלול להיות בעייתי מאוד. גם אין להשאיר מרווח מתחת לגדר, שעלול לסקרן את הילד ולדרבן אותו לעבור אל הצד השני. כמו כן, הידית של השער, המנעול או מנגנון הסגירה צריכים להיות מאובטחים בצורה כזאת שילד לא יוכל לפתוח ולהיכנס לשטח הבריכה ללא השגחה. ניתן להתקין שערים אשר נטרקים מעצמם כך שהללו לא יישארו פתוחים בטעות. עם זאת, להתקן כזה ישנו חיסרון אם לא מקפידים לוודא שילד איננו מצוי בתוך מתחם הבריכה לפני שמבוגר יוצא משם.

גדרות קבועות וגדרות מתפרקות

לפני שמחליטים להתקין גדר בטיחות, כדאי להביא בחשבון שני סוגים שונים מאוד של גדרות. הסוג הראשון הינו גדר קבוע והסוג השני הינו גדר מתפרקת. הגדר הקבוע מצוידת בשער הניתן לפתיחה ולסגירה. אולם חלקי הגדר הינם מקובעים באדמה, בבטן או בדשא כך שלא ניתן להסיר אותם. לעיתים תידרש התקנת תשתית מקדימה, לפני חיבור הגדר או העמודים.

היתרון החשוב הוא שזוהי גדר מאוד יציבה וחזקה. היא יכולה למנוע כל כניסה לבריכה, ללא הכנות  או שינויים יום יומיים. החיסרון הוא שמאבדים את המראה של חצר פתוחה ונקיה. עבור אנשים שרוצים את המראה הפתוח, קיימת גדר שלפחות חלקים מסוימים מתוכה ניתנים לפירוק. כך, במידה ומעוניינים, אפשר להפוך את האזור שסביב הגדר ליותר נעים לעין (למשל כאשר מארחים בחצר). זה המקום לציין אמצעי נוסף שיכול להוות רובד בטיחותי חשוב ביותר יהיה והוא התקנה של כיסוי בריכה בטיחותי. זהו כיסוי שלא מאפשר טבילה בבריכה, כאשר היריעה המהודקת צפה מעל המים. פתיחת היריעה נעשית בצורה מאובטחת, על ידי מפתח שמפעיל מנוע חשמלי או הידראולי. כלומר, אפילו אם הגדר מקופלת או השער פתוח, נמנעת כניסה למים. רק קיפול הכיסוי (גלילה) מאפשר רחצה בבריכה, ללא כל מכשול.

גדרות שקופות, מעוצבות או כמעט בלתי נראות

ליד בתים מפוארים, בעיצוב אדריכלי, עשויים בעלי הבית לשאוף לגדרות מעוצבות שיש להן תוספת נוי, גימור מפואר. גישה נוספת שקיימת גם היא תהיה להתקין סביב בריכת השחייה גדר בטיחות שלא תהווה הפרעה מבחינה אסתטית.

אכן, יצרנים או יבואני גדרות מתמחים משווקים לצד גדרות בעיצוב פשוט (למשל דמוי רשת הפרושה בין עמודים) גם גדרות בעלות מראה אסתטי במיוחד. עיצוב שמשתלב נהדר עם הבריכה או עם הבית המפואר. החפצים בכך יכולים להזמין סגנון של גדרות שקופות, גדרות מעוצבות בהתאמה אישית או גדרות כמעט בלתי נראות. אלה דרכים טובות שיכולות להוות פתרון עיצוב מרהיב, שמדגיש את יופייה של החצר, הבית והשילוב עם הבריכה והגדר.

גדר שקופה, עשויה חומרים פלסטיים או פולימרים שקופים. רצוי כי תהיה בטיחותית, אם רוצים למנוע פגיעה בילד מתרוצץ או מעבר חופשי לבריכה מים מלאה (או מרוקנת). ישנם חומרים שקופים בעלי גמישות מרובה אך גם חוזק מבני. ועוד בעניין של צבע, עיצובים אפשריים לגדרות כוללים בין היתר שימוש בגוונים לבנים או כהים, צבעים מטאליים או אחרים, לפי טעמו של המזמין.